Saçlarımızdaki elektriklenmeyi önlemek çok kolay

humidity-proof-summer-hair

Yazı seviyoruz, güneşi seviyoruz, tatile gitmeyi ayrı seviyoruz. Yaz mevsiminin en sıcak olduğu günlerde nemin saçlarımızı etkilemesini pek sevemiyoruz. Tam istediğimiz gibi fön çektik, saçlarımız gece için hazır. Sokağa çıkıyoruz ve özellikle açık hava mekanlarının denize yakın kısımlarına geldiğimizde saçlarımızda bir kabarma başlıyor. Tuvalete saçlarımıza bakmaya gittiğimizde ise o güzelim fönümüz gitmiş, yerini tel tel kabarmış saçlar almış. Bu durum tüm günümüzü ve gecemizi etkileyebiliyor. (istesek de istemesek de)

frizz

54bccbd8e86e6_-_hbz-may-summer-beauty-hair-00-xl

Örgü yapmayı veya saçlarımıza at kuyruğu yapmayı seçebilirsiniz. Çok da güzel görüneceğinize eminim. Fakat sürekli de toplu saçla gezmek sıkıcı olabilir. Manhattan’lı saç stilisti Tim Rogers biz kadınların elektiriklenen saçlarına çözümü bulmuş. Henüz duştayken neme karşı savaşı kazanabiliriz. ‘Kuru saçlara özel nemlendirici kremler saçı ağırlaştırır ve kabarmasını önler.’ diyor. Maske veya saçta kalan bakım kremi kullanarak da saçtaki kabarmaların önüne geçebiliriz.

Kerastase - Nutri Thermique
Kerastase – Nutri Thermique
Kerastase-Dry-Hair-Duo-2-Products
Kerastase Bain Satin

Saç krem ve maskeleri kullanımı ile beraber Rogers, bizlere nemli havanın yarattığı elektriklenmeyi önlemek için basit bir yol öneriyor. ‘Saçlarınızı havlu ile kurutmaya çalışırsanız, bu saç uçlarının açılmasına sebep olacaktır, sonuçta da elektriklenme kaçınılmaz. Saçlarınızı havlu yerine direkt kurutma makinesi ile kurutun, bu sayede saçın kendi iç yapısı bozulmaz’ diyor. Duymuş olduğum ve denediğim bir önerim de saçlarınızın nemini kağıt havlu ile alın. Bu sayede kurutma makinesinin uzun dönemde göstereceği negatif etkilerden de korunmuş olursunuz.

main_img_top

Rogers’ın daha sonraki önerisi ise yağlar ve silikon bazlı saç kremleri kullanmamız. Toni & Guy’ın Smoothing Detangler elektriklenmeye karşı serumu veya Kerastase’n Elixir Ultime Oleo Complex yağını kullanabilirsiniz.

079400204592_1_org_thumb

3474630346826_1_org_thumb

Saçlarımızı güneşte fazla açık bırakmamamız gerektiğinin de altını çiziyor. Sonuçta güneş cildimizi kuruttuğu gibi saçlarımızı da kurutuyor. Elastikiyetini veya nemini kaybetmiş kuru saçlar da en çabuk elektriklenenler. Argan yağı ile haftada 2 bakım yaparsanız, saçınızdaki nem dengesini de korumuş olursunuz.

 

Fotoğraflar getty image aittir.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: