Yaşamdaki Varoluş Amacın Nedir?

Amacın nedir? Yaşamdaki varoluş amacının ne olduğunu merak edip kendine sordun mu? Aklına ilk geleni bir kenara yaz ve yazının sonuna kadar bırak o orada kalsın.

Bazı zamanlar kendime bu soruyu soruyorum. Yıllar içinde de farklı cevaplar alıyorum. Çocukluğumda amacım büyümekti, büyümek ve kendim ne istiyorsam kimseye sormadan gerçekleştirmekti. Bu bir amaç olabilir mi? O zaman için beni heyecanlandırıyordu. Okul yıllarımda amacın nedir sorusunun cevabı üniversiteye girmekti. Üniversiteye başladığımda amacım okulu bitirip iş bulmak oldu. Çalışmaya başladığımda yönetici olmayı amaçladım. Yönetici olduğumda başka bir işte aynı şeyi başarmak istedim.

İş hayatımın dışında bir amacım olmadı mı? Sanırsam yoga ile karşılaşana kadar maddesel dünyada belirlenmiş kalıplara bağlı arabam olsun, iyi kazancım olsun, şu ülkeye tatile gideyim, şunu yapayım, şu işe sahip olayım, diye çeşitli amaçlarım oldu. Gerçekte beni yansıtan bir amacım ise içeride bir yerlerde saklanmış şekilde benim yogaya başlamamı bekledi.

İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, gezmek, evlenmek ve iş sahibi olmak için gelmiş olamazdı! Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı! İşte yoga ile beraber kendimle kurduğum iletişimde insanlara yardımcı olmak yaşamdaki asıl amacım olarak ortaya çıktı. Bu beni eğitimler alarak yoga uzmanı yaptı. Bedensel pratiğin zihnin kalıplarını aşarak gerçek beni ortaya çıkarması mucizeviydi.

Bir kez daha soruyorum yaşamdaki amacın nedir? İlk aklına gelen okumaya başladığın anda not aldığın ise onunla yola devam et. Yeni bir şey ortaya çıktıysa hemen ilk yazdığının yanına not et.

Yaşadığım olaylar sonrası aslında varoluşumdaki amaçtan uzaklaşmış olduğumu ve maddesel olanın amaçlarıma dönüştüğünü fark ettim veya öyle sandım. İnsanlara yardımcı olmak beni mutlu ediyor. Huzur veriyor aynı zamanda egomuda tatmin ediyor. Fakat Yardımcı olamazsam veya yeterince insana ulaşamazsam veya yardımımı beğenmezse kendimde ne eksik soruları ile de baş başa bırakıyor. Beni güçsüzleştiriyor. Varoluşumu tehdit eden bir duruma dönüşüyor. Yoga yapmak kısaca yetmedi. Meditasyonla zihnimin dehlizlerine doğru yol aldım ve yaşamdaki amacımın kalbimi özgür bırakarak, kendim olarak olan her şeye razı gelip keyif almak olduğunu anladım. Her ne yapıyorsam keyif alarak yapmanın zaten amacımı gerçekleştirdiğini fark ettim. Keyif aldıkça mutluluğu, huzuru ve güveni ortaya çıkardım. Büyük şeyler yapmadan da varolabileceğimi fark ettim. İşte o zaman yardımcı olmak anlam kazandı. Keyifle kalpten yapılan her şey zaten ulaşması gereken yere varıyor.

Şimdi paylaşacağım meditasyonla keşfettiğimi senle paylaşmaya da bu yüzden karar verdim. Bir dene ve bak bakalım kağıda yazdıklarınla eşlecek mi?

Hayatının nasıl geçtiğini düşün. Dert ettiğin şeyleri düşün. Sevdiklerini düşün. Değerlerini düşün. Zamanının çoğunu neye ayırdığını düşün. Küçükken ne olmak isterdin hatırlıyor musun? Şimdi neredesin ve ne yapıyorsun bunu düşün. Şimdi gözlerini kapat ve kendine sor 1 yıl ömrün kalsa ne yapardın? Peki 1 ay ömrün kalmış olsa ne yapardın? 1 gün sonra bu dünyadan gideceksen ne yapardın? 1 saatin kaldı ve her şey bitecek, ne yapardın? Bir an sonra yoksun, ne yapardın? Önündeki kağıda bak ve yazdığın amaçla şu an hissettiklerin bir mi? Şimdi yaşamdaki amacının altını çizmenin tam zamanı. O kağıdı katla ve yanından ayırma. İşler istediğin gibi gitmediğinde aç ve oku. Amacın nedir hatırlat kendine. Ne için yaşadığının, sabah neden uyandığının ve neden bu yaşımda varolduğunu hatırlat kendine.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: