Nuri Bilge Ceylan’ın jüri üyesi olduğu 72. Venedik Film Festivali

72nd venice international film festival

Altın Palmiye ödüllü Nuri Bilge Ceylan’ın jüri üyesi olduğu ve Türkiye’den üç filmin gösterileceği 72. Venedik Film Festivali 2 Eylül’de kapılarını açtı. Sekiz ayrı dalda pek çok filmin sinemaseverlerle buluşacağı festivalde Türkiye’den de üç farklı kategoride üç film yarışıyor. Bu filmler arasında gözümüze çarpan ise ‘Tepenin Ardı’yla tanınan Emin Alper’in yeni filmi ’Abluka’nın ana yarışma bölümünde yer alması ve Altın Aslan’ı kovalıyor olması. Yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesinin anlatıldığı ‘Abluka’nın başrolünde Mehmet Özgür ve Berkay Ateş yer alırken, onlara yardımcı rollerde Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba eşlik ediyor.

abluka venedik film festivali

Yönetmen Senem Tüzen’in ‘Anayurdu‘ filmi de festival kapsamında hem ‘Geleceğin Aslanı’ ödülü için yarışacak hem de ‘Uluslararası Film Eleştirmenleri‘ haftasında gösterilecek. ‘Venedik Klasikleri‘ bölümünde ise Yılmaz Güney’in unutulmaz ‘Umut‘ filmi sinemaseverlerle buluşacak.

everest

Festivalin bu yılki açılış filmi İzlandalı yönetmen Baltasar Kormakur’un yönettiği gerçek  “Everest” oldu.  Dünyanın en yüksek zirvesine tırmanan iki ayrı dağcı ekibinin yaşadıklarını anlatan filmin başrol oyuncuları Jason Clarke, Emily Watson, Jake Gyllenhaal ve Josh Brolin de açılış töreninin konuklarındandı.

nuri bilge ceylan venedik film festivali

72. Venedik Film Festivali’nde “Altın Aslan”ın sahibini belirleyecek jüride yer alan Altın Palmiye ödüllü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan da kırmızı halıdan oğlu Ayaz ile birlikte yürüdü. Festivalde “Altın Aslan”ın sahibi olacak film, 12 Eylül Cumartesi akşamı sahibini bulacak.

Fotoğraflar Getty image aittir.
loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: