Home İlham farkındalık Yavaşla ve Anda Kal – En Stres Yaşadığın Zamanlarda Bile

Yavaşla ve Anda Kal – En Stres Yaşadığın Zamanlarda Bile

Yavaşla ve Anda Kal !

Yakın tanıdığım biri özellikle havalimanına 2 saat önce orada olman gerekiyor diye belirtilen biletine rağmen mutlaka 2,5 bazen 3 saat önce orada oluyor. Kısacası belirtilen saatin yeterince öncesinde havalimanında oluyor. Hiç uçak kaçırdın mı diye sordum. Bir kere ama koştur koştur gitmek ve acaba trafik beni engeller mi, pasaport kuyruğunda kalabalık olurda içeri girmekte zorlanır mıyım diye endişelenmek yerine erken gitmeyi tercih ediyorum diye cevapladı. Sıkılmıyor musun dedim, stres yaşamaktan daha iyi diye cevap verdi.

Randevularına her zaman 10 dakika önce gelen bir başka tanıdığımdan da benzer cevabı aldım. Bu sayede stres olmuyorum diye açıkladı.

Erken veya tam zamanında randevumda olmayı seviyorum. Özellikle derslerimden 10 dakika önce orada olmak sanki o günkü derse daha hakim olduğumu hissettiriyor bana. Gene de her zaman randevularıma 10 dakika önce gelemiyorum. Hesapsız İstanbul trafiğinin etkilemesine izin veriyorum. Ard arda randevum varsa nedense aralarına o kadar kısıtlı zaman koyuyorum ki sanki 15 dakika daha geç olarak olarak ayarlasam problem olacakmış gibi. Tabii bende arada koştur koştur oluyorum.

Tibetli Budist meditasyon uzmanı Chogyam Trungpa öğretilerinde yaşamda daha az stres ve zorluk yaşamak istiyorsak daha yavaş ve farkında hareket etmeli ve konuşmalıyız diyor. Diğer bir deyişle, gün içinde hızlı hareket etmek ve aynı anda bir çok farklı işle uğraşmak (multitasking) aksilik, yanlışlık, stres ve ızdırap yaşatan durumlara zemin hazırlıyor.

70 yaşında otomobil kullanan bir bayan saatte 50 km hızla ilerliyor ve sen onun arkasında ilerlemek zorundasın. Randevuna zaten geciktin, birde oldukça yavaş ilerleyen bir otomobilin arkasında nasıl hissedersin? O oldukça rahat ve keyifle ilerliyor. Diğer yandan sen omuzların daralmış ve kulaklarına yaklaşmış durumda yakında direksiyonu kırıp sökmenin ızdırabı ile stres topuna dönüşmüş durumdasın. Şu an sıkıntı yaşayan kim?

Yavaşla ve Farkında Ol !

Yavaşla ve anda kal – yavaş ve farkındalıkla hareket edip konuştuğumuzda daha az stres ve ızdırap yaşayacağımız garanti. Hız olmadığında mücadele edecek bir şey kalmıyor.

Haydi sana 2 basit yol öneriyorum.

  • Hız yok, mücadele yok – Nefes almanı, otomobil kullanmanı, yürümeni, konuşmanı, yemek yemeni, email yazmanı, alışverişini, ve /veya yemek yapmanı daha yavaş gerçekleştirmeyi pratik et.
  • ‘Hız yok, mücadele yok’ – post it yaz ve direksiyonunun üzerine yapıştır. Her otomobil kullanışında hatırlatma olsun. Belki bunu 1 hafta belki 1 ay boyunca denersin.

Gerekirse telefonunda alarm kur, ve sana gün içinde hatırlatsın. Odana, banyona post-it üzerine yazarak hatırlatmalar yap. Sadece ‘yavaşla’ yazman yeterli. Daha da basit bir şey yapmak istersen duyduğun her zili kendine hatırlatma olarak belirle. (telefon çalma sesi, fırının pişme sesi, kettle kaynamasının bitme sesi, kapı zilinin çalması gibi)

Kırmızı ışıkta beklerken aldığın nefesi derinleştir, belki 3-4 kere tekrarla. Bir odaya, eve veya binaya girerken dur ve derin bir nefes al. Yeni bir yere farkında olarak girmek anda kalmak için en etkili yollardan biri. Yavaşla ve anda kal !

Yoga pratiğini yapmaya başlamamın en büyük sebeplerinden biri yavaşlayabilmem için bana araç oldu. Bazen nefesi ve kalbi hızlandıran akışlar ve pozlar olmasına rağmen en sonundaki savaşana – ceset pozu ile her anlamda anda olduğumu fark ediyorum.

Fiziksel bedenim yavaşladıkça zihnimde yavaşlıyor… daha az acı çekiyorum, daha fazla odaklanıyorum, daha mutluyum ve daha güçlüyüm. Beden yavaşladıkça zihin yavaşlıyor, zihin yavaşladıkça daha az stres oluyorum. Denemekten bir şey kaybetmezsin. Özellikle telaş içinde koşturmaktan, hiç bir şeye yetişememekten, stresten ve gece gerginlikten uyu uyku uyayamaktan şikayetçi isen randevularına 10 dakika erken git, daha yavaş yemek ye (kilo vermek istiyorsan emin ol en büyük yardımcı) daha yavaş konuş (karşındaki seni daha iyi anlayacaktır)

Daha az mücadele, yaşamdan daha fazla zevk almak demek.

SaveSave

SaveSaveSaveSaveSaveSave

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için:

%d bloggers like this: