Regli Dönemi Şişkinliğine Dur Diyebilirsin.

Uzmanlar özellikle regli dönemi daha sık yaşanılan ödeme karşı çözümler sunuyor.

Aşırı duyarlılık, sürekli tatlı ya da tuzlu yiyecek tüketme ihtiyacı, bazen şiddetli sancılar ve anlam verilemeyen şişkinlik hissiyle vücuda eklenen fazla kilolar… Her ay peşimizi bırakmayan regli döneminde özellikle o ödem ile yaşamak hayli sıkıntı yaratan bir durum. Sevdiğin kıyafetlere bile giremediğini fark ettiğinde veya ilk buluşma için hazırlanırken o şişmiş karnını saklayacak bir şey bulamadığında; işte o zaman regli dönemlerini nasıl da sevemediğini hatırlıyorsun.

Regli dönemi şişkinlikleri

Yalnız değilsin, kadınların yüzde yetmişinde regli döneminde bedenlerinde ödem oluyor. Aramıza hoşgeldin yani 😉

Östrojen seviyesi yükseldikçe bedenlerimiz su tutmaya başlıyor ” Meggie Smith – University of Southern California Keck School of Medicine. Progestrone düşüşü ile sindirim hızı da yavaşlıyor. Bir doluluk hissi bizi kasıp kavuruyor. Östrojen seviyelerindeki dengesizliğe ve regli öncesi progestrondaki ani düşüşe teşekkürü bir borç biliriz. Artık boşuna sormasınlar her yerimiz neden şiş şiş diye.

Çaresizlik gibi görünen durumun içinde bir çare tabii ki var. Eczanelerde veya internette satılan su tutmasını ve şişkinliği azaltan ilaçlar bir çözüm olabilir. Asıl destek yiyeceklerimizden geliyor.

Seç beğen al

Sadece regli dönemi için değil, genel olarak bedeninizde dönemsel şişkinlik, ödem yaşıyorsanız bunları dikkate alın.

1. Protein ve Potasyumu yüksek yiyecekler tüketin

Sizi şişirmeyecek yiyeceklere tabağınızda yer açın. Potasyum oranı yüksek yiyecekler arasında muz, kavun, avakado, domates, kuşkonmaz sıvının dengelenmesine yardımcı oluyorlar. Ünlü diyetisyen ve fitness uzmanı Isabel Smith aynı zamanda sağlıklı yağları da menümüze eklememizi öneriyor. Chia, fındık ve somon gibi. Bu gıdalar şişkinliği ve kas kasılmasına sebep olan prostaglandins hormon grubunun düşürülmesine yardımcı oluyorlar.

potasyum mucizesi

Aşağıda yüksek potasyum gıdaların bir listesi bulunmaktadır:

  1. Avokado
  2. Akrilik kabak
  3. ıspanak
  4. Tatlı patates
  5. Somon Balığı
  6. Kuru kayısı
  7. Nar
  8. Hindistan cevizi suyu
  9. kuru fasülye
  10. Muz

Protein  lerde aynı şekilde potasyumun yarattığı etkiyi gösterir. Tavuk, balık, tofu listenize eklenebilir. Regli dönemi edema atmanıza yardımcı olacak bazı gıdalar kereviz, salatalık, karpuz, limon suyu, sarımsak, zencefil.

2. Gaz yapan yiyeceklerden uzak dur

Brüksel lahanası, brokoli ve karnabahardan bahsediyorum. Bu gırlar içindeki şekeri hazmetmeye yardımcı olacak enzimler fazla yüksek oranda bedenlerimizde olmadığından şişkinlik ve gaz yapma ihtimalleri yüksek. Bezelye, bakla lahana, marulda listeye dahil.

3. Sporunu Aksatma

Özellikle regli iken bir çok kişi spor yapmayı istemiyor. Uzmanlar altını çizerek regli dönemlerinde sporu aksatmamanızı öneriyor. Fakat Crosfit gibi yoğun sporlar yerine yüzme ve yoga öneriliyor.

http://www.yogauni.com (meltem kodu ile indirim kazan)

4. Bir süreliğine kafein ve alkoldan uzaklaş

Alkol regli öncesi göğüs hassasiyetini, duygu iniş çıkışlarını ve şişkinliğe zemin hazırlıyor. Kahve sindirim sistemini fazla çalıştırarak bağırsakları harekete geçirir ve bu da sizi susuz bırakabilir yani ödem yaratır.

6. Gazlı ve Şekerli İçeceklere ara verebilirsin

Uzmanlara göre gazlı içecekler başta doyurucu gibi gelsede sonrasında şişkinlik katsayısını arttırıyor. Tabii ki Gatorade gibi şekerli içeceklerde listemizde üst sıralarda. Suni tatlandırıcılarla kandırılmaya izin vermeyin çünkü balon balığı gibi şişme ihtimaliniz var.

İçecek içmek istiyorsanız suyunuzdan ödün vermeyin. Ödem yani tabiri caiz ise bedenin su toplaması içtiğin sudan değil, içmediğin sudan kaynaklı oluşuyor. Günde 1,5-2 litre su içemem diyenlerdensen nane, rezene veya yeşil çay tüketebilirsin.

7. Uyku, uyku biraz daha uyku. 

“Regli ağrılarına, ödeme ve buna benzer oluşan negatif durumlara çare uyku’ diyor uzmanlar. Bu saatlerde belde biriken fazla su bedene yayılıyor ve gereksiz olanı atılıyor. 6-8 saat iyidir, candır.

8. Evde Daha sık yemek hazırla

Özellikle hafif de depresif moda girmişsen o mutfak pek sana göre bir yer olmayabilir. Restoranlarda sunulan yemeklerin içindeki gizli tuz tuzaklarına düşmemek için kendin pişir kendin ye.

9. Liflere fazla takılma

Kendini şişmiş hissediyorsan meyve ve sebzelere saldırırken de dikkati elden bırakma. Çünkü onları da normalden fazla tüketirsen regli dönemi şişkinliklerin önüne geçeceğim derken daha da ötesine gidebilirsin.

Bazen de olanla kalmak, olanı olduğu gibi kabul etmek bir çözüm olabilir. Önemli olan senin nasıl hissettiğin.

Azıcık da şiş kal, ne kaybedersin. Özellikle regli döneminde kendine daha sıkı sarıl, daha fazla şefkat göster. 🙂

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: