Pranayama – Hayatın Nefesi, Varoluşun Kendisi

Benim ve senin birbirimizi hiç tanımasak bile ortak bir noktamız var. Bizi buluşturan, bir araya getiren… Dünyada şimdi varolan tüm insanların tek bir ortak noktası var.

Kendi aramızda iyi veya kötü, inançlı veya inançsız, zengin veya yoksul, zeki veya aptal, güzel veya çirkin, başarılı veya tembel gibi zihnin sıfatları ile uzaklaşsak da birbirimizden, nefes bizi birleştiriyor. Çünkü hepimizin bu dünyada var olabilmesi için nefes alıp vermesi gerekir.

Doğduğumuz anda aldığımız nefes bizi bu hayatın içinde var ederken,  hangi yaşta veya hangi şartlar altında olursa olsun verdiğin nefesi geri alamadığın an ise hayat son erer.

Nefes canlılığımız, varoluşumuzun belirtisi. Sen buradasın, ben buradayım, biz buradayız. 

Nasıl nefes alıp verdiğinin farkında mısın?

Nefes alıp vermek için efor veya güç harcamana gerek yok. (çok özel bir rahatsızlığın olmadıkça) O nasılsa sen engel olmadıkça kendiliğinden gerçekleşiyor. Fazla oturmaktan vazgeçince, laptoplara veya cep telefonlarına gömülüp boyun önde kamburlaşmadıkça, dar giysilerle bedenimizi rahatsız etmedikçe, kronik stres veya baskıdan uzak kaldıkça, fazla yoğun ve koşturmalı bir hayattan vazgeçince, sigarayı bırakınca, korku, kaygı ve anksiyeteyi yaşamımızdan çıkarınca, sağlığın için yemek yemeye başladığında nefes bir kez daha canlılık ve hayat olarak yaşamımızda kalmaya devam eder.

Önce sen söyle uzun süre nefesini tutan kişi, ya da sen söyle Sigara içiyorum ama ciğerlerim sağlammış, röntgenler temiz çıktı diyen, ya da sen söyle sporumu yaparım içkimi de içerim diyen, ya da sen bilgisayarının başından saatlerce ayrılamayıp sürekli çalışan kişi, ya da sen söyle geceleri uyku uyumakta zorlanan, veya sen söyle tatil yapmak yerine çalışmaya devam eden, veya sen söyle sevmediğin işe her sabah gidip gelen, veya sen söyle istememene rağmen ilişkiyi devam ettiren…. Nasıl nefes alıp veriyorsun?

Nefesin kendine ait bir ritmi var. 

Nefes almak – inhale; içine çekmek

Nefes vermek – exhale; dışına bırakmak

Etrafındaki sürekli harekete ve sese rağmen ayaklarının eskisinden daha fazla yere bastığını fark etmek istemez misin? Yapman gerekenler, planların ve programlarının peşinde koşmak yerine dinginliğin içsel olarak devam etmesine izin vermek istemez misin? Bir insan, nefes kapasitesinin tamamını kullanamıyorsa bedeni tam kapasiteyle çalışmıyor demektir. Senin kapasiteni etkileyen ise zihninden kendini özgürleştirmen ve nefesine odaklanman.

Sağlıklı yaşam için benden bir tek öneri istediklerinde onlara doğru nefes alıp vermeyi öğrenin diyorum.  – Dr. Andrew Weil. 

PRANA – VAROLUŞUN KENDİSİ

Prana bedenin etrafında bir aura yaratır. Binlerce enerji kanalı ‘Nadi’ler ve enerji merkezleri ‘çakralar’ içinden akar. Prana’nın kalitesi ve niceliği ile nadilerden ve çakralardan akışı bireyin zihinsel durumunu belirler. Eğer prana yüksek ve akıcı, yumuşak ve devamlı ise zihin rahat, pozitif ve çoşkuludur. Birey nefesinin farkında değilse, bilgisi eksik ve tanımıyorsa genellikle parçalı veya tam olarak nadiler ve çakralardan akan enerjide tıkanıklık olur. O zaman kaygılar artar, korku, tedirginlik, belirsizlik, gerginlik, karmaşa ve diğer negatif hisler artar. Bedende hastalık oluşur ve bu hastalık aslında fiziksel bedenin hastalığından önce belirir. Yaşadığın fiziksel hastalıklar bu yaşam enerjisinin eksikliği veya kaybı ile ortaya çıkar.

Daha fazlasını yapabilecekken nefesini sınırlandırarak kendini kısıtlıyorsun. Zekan, yaratıcılığın, hücre yenilenmen, bağışıklık sistemin, duyguların, kalbin, aklın… Nefesin yeterli değilse her şey olumsuz etkileniyor.

Pranayama – YAŞAM ENERJİSİNİ AKTİFLEŞTİRMEK

Bedeni bir mumun fitiline benzetirsek, onun ateşleyecek olan ve ışığının yanmasını sağlayacak yaşam enerjin yani nefesin. Zihni besleyen ve bedeni canlı tutan yaşam enerjisi veya nefes (prana). Şifalı Nefes çalışması ile doğru nefes alıp vermeyi öğrenmekle kalmıyorsun. Bu nefesi pranaya dönüştürmeyi öğreniyorsun.

PranayamaPrana: Evrensel yaşam enerjisi /

                         Ayama: Düzenlemek veya uzatmak.

  • Zihnin koşturma içinde mi? Yapılacaklar, yapılmışlar, yapılması gerekenler arasında oradan oraya koşturuyor musun?
  • Bedenin enerji merkezleri toksinlerle tıkandığı için hastalıklar mı yaşıyorsun?
  • Söylemek istediklerini bir türlü söyleyemiyor musun?
  • Enerji seviyen dengesiz mi? Çok uyuduğun günlerde bile halen gün içinde uyuma hali içinde mi dolanıyorsun?
  • Konsantrasyonun zayıf mı?

ŞİFALI NEFES – Pranayama

Bizi yaşamın hem madde, hem mana boyutuna bağlayan, bedenimizle ruhumuz arasındaki kapıların temel enerjisi NEFES…

Enerji, mutluluk ve huzur veren şifalı nefes ile yaşam enerjini canlandırman ve kesintisiz akmasını sağlaman mümkün. Merkezini bularak duygusal dalgalanmaları dengelemek, toksinlerden (hem bedensel hem düşüncesel) arınmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve zihnin engellerini ortadan kaldırmak ister misin?

• Nefes ile öğrenme ve hafıza yeteneğini geliştirebilirsin.

• Nefes ile zihniniN dinlenmesini sağlayabilirsin.

• Nefes ile stres ve panik atağını kontrol edebilirsin.

• Nefes ile neşe, huzur, gevşeme, mutluluk, haz, irade, sabır yaratabilirsin.

Pranayama – Şifalı nefes workshop çalışması 

Meltem Fakabasmaz

SaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSave

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: