Online Film: Kod Adı Venüs

Kod Adı: Venüs, Kıbrıs’ın dile getirilmeyen trajedisinin gerçek hikayelerle temellendirildiği olaylar zincirini anlatıyor. Kod Adı: Venüs, 16 yaşındayken bir arkeoloji kazısı sırasında  ailesinin ortadan kayboluşuyla ilgili gerçeği bulmak için Kıbrıs’a gelen bir kadının başından geçenler üzerine kurulu.

10

Cambridge Üniversitesinde okurken tanıştığı Charles’a aşık olur. Charles, MI5 (İngiliz Gizli İstihbarat Servisi) ajanıdır, anne ve babasını bulmasında yardımcı olacağına söz verir ancak karşılığında EOKA (Rum Teşkilatı)’nın içine sızıp Charles’a bilgi sızdırması gerekmektedir.
1956’da Kıbrıs’a geri döner Adamos adlı EOKA liderlerinden birini kendine aşık eder, onunla bazı eylemlere katılır. 1963 yılında iki toplumlu çatışmalar ve dökülen kanlardan rahatsızlık duyar. Çocukluk arkadaşı Kıbrıslı Türk öğretmen Kemal’e aşık olur, Kemal TMT (Türk Mukavemet Teşkilatı)’de üst düzeydedir. Her iki toplumun acılarına tanıklık eder ve 1974 faşist Yunan Cuntasının darbesiyle adadaki tansiyon yine yükselir.

kod adı venüs 2

Kişisel bir olaymış gibi başlayan bu hikaye Kıbrıs’ın trajik ve gizli öyküsünü ortaya çıkarıyor. Başrollerini Jolie M, Cengiz Bozkurt, Jonny Lee-Kemp ve Serhat Harman’ın paylaştığı film 1940’lardan günümüze Kıbrıs’ta yaşananları casusluk ve aşk hikayeleri eşliğinde anlatıyor. Film, 9 yıllık araştırmanın sonucu ortaya çıkmış.

code name venüs

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: