Home İyi Hisset Beslenme Metabolizma Hızlandırıcı Beslenme Önerileri

Metabolizma Hızlandırıcı Beslenme Önerileri

Kilo vermek veya şu anki kilonu aynı şekilde korumayı isteyenler metabolizma hızlandırıcı besinler için ne yiyecekleri, ne zaman yiyecekleri ve hangi ölçüde tüketeceklerine dair sayısız bir o kadar da birbirine tezat bilgi var. Günde 6 öğün yemek veya ara oruçlar yapmak mı? Düşük yaş oranı mı yoksa şeker takviyesizler mi? Matcha çayı mı yoksa su mu? Uzman görüşlerini dikkate alarak ve tabii kendi üzerimde de son 1 yıldır deneyerek
uyguladıklarımı sizlerle paylaşmadan olmazdı.
Şu anki yemek düzeninize büyük değişiklikler getirmeden uygulamanızı öneririm. Bedeni yavaş yavaş alıştırmak önemli. Ayrıca zamanında uyguladığım şok değişimlerin yararı yerine zararını gördüm, benden söylemesi…
  • Uyandıktan 1-2 saat sonra kahvaltı zamanı

Kahvaltının önemini herkes söyler de söyler. Aynı şeyi bende söylemeden edemeyeceğim ama kalktıktan 1-2 saat sonra. Günün metabolizma hızını sevgili kahvaltımız belirliyor. Eğer bu süreyi aşarsanız tabii metabolizma şaşkına döner ve bedendeki şeker seviyesini bildiğin roller coaster dönüştürür. (Bazılarımız roller coaster binmeye dayanamıyor, zavallı beden ne eylesin) Kahvaltıyı es geçerseniz yandınız. Aç, kazınan bir miden ve şeker arayışındaki bir kimliğe bürünmemeniz imkansız. Ve tabii el gider o açmalara, şokella sürülmüş ekmeklere.

Kahvaltıda meyve yemek yeni alışkanlığım. Genelde sabah erken derslerim oluyor ve oradan oraya koşturma öncesi bedenimin enerjiye ihtiyacı var. Ananas, yeşil elma, muz, üzüm karşımına eklediğim ceviz ve fındık (kan şekerini düzenleyici tarçınla beraber) bana iyi geliyor. Özellikle ceviz tok kalmama yardımcı olurken b vitamini ihtiyacımı günün başlangıcında gideriyor. Eğer evdeysem genelde yoga pratiğim (sabah sporunuz öncesi) öncesi bir avuç kuruyemiş ve sonrasında bol tarçınlı meyve salatası günümü şenlendiriyor. (ekmek gibi hamur işleri son 1 yıla yakın süredir hayatımda yok ve onların hayatımdan çıkışı ile 1-2 kiloya yakın şişkinlik de kendiliğinden gidiverdi) Süt ürünlerini tüketmiyorum ama yanına taze lor veya soya peyniri tokluk hissini arttırıyor. (şu an yazdığım meyveler mevsime göre değişiklik gösteriyor) 

Sabah uyandığınızda yarım limon suyunu yarım bardak sıcak su içine ekleyerek metobilzma hızlandırıcı etki yaratabilirsiniz. (daha önceleri greyfurt suyunu denemiştim fakat midemde gastrit başlangıcı olunca ara vermek zorunda kaldım. ) Kırmızı biber ve karabiber olmazsa olmazı. Sadece metabolizmaya değil, sindirim ateşinin yanmasına da yardımcı oluyor. İstenmeyen yağları yakarken insülin dengesini ayarlıyor. Yemeklerden yarım saat öncede deneyebilirsiniz. İştahı kontrol ediyor…

  • Sık sık yemekten vazgeçin

Günde 6 öğün tüketin uyarılarından vazgeçin. Gün içinde yemek saatleri dışında ağzınıza attığınız her şey insülin seviyesini tetikliyor. Bu daha fazla acıkmanıza etki ederken stres hormonlarının da salgılanmasına yardımcı oluyor. İstenmeyen yağlar bedende depolanırken özellikle bel bölgenizdeki kalınlaşmaya engel olamıyorsunuz.

4-6 saat arasında yemek yemelisiniz diyen uzmanlarla beraber ayurvedada aynı şeyi söylüyor. Önemli olan her yemekten doymuş, kısaca tatmin olmuş olarak kalkın. Nasıl mı derseniz lif, sağlıklı yaşlar ve protein tabağınızdan eksik olmasın. Eğer aktif bir yaşamınız varsa, spor yapıyorsanız aralara (2 saatte 1) yarım protein bar veya protein shake ekleyebilirsiniz diyorlar.

Bitki çayları ve bitki suları benim en büyük yardımcım. Juice Up, Juitox, Juico gibi markaların hazır cold press içecekleri var. Hepsini denedim ve bana yarayanın katı sebze sıkacağı ile evde hazırladıklarım olduğunu fark ettim. Portakal ve nar suyunun etkisini hiç bir şeyde göremedim. Protein barları yerine Kurme markasının meyveli barlarını tercih ediyorum. Favorim Hindistan cevizli olanı. Hurma, hindistan cevizi, kakao, kaju, chia tohumu var.

  • 12-14 saatlik oruçlar tutun

Sağlık ve kilo verme konusunda sürekli etrafta dolaşan yazılar arasında sürekli olmayan, aralıklı yapılan oruçlardan bahsediliyor. Orucun en büyük yararı bağışıklık artıyor, büyüme hormonu yükseliyor, daha fazla enerjiyle beraber yağlar yakılıyor. Tabii ki bu aralıklı orucun zararları da var. Eğer stres, doğurganlık, adrenalin ve kan şekeri seviyenizde sorun varsa dengeyi bozabiliyor.

Ayurveda’nın önerdiği 12-14 saatlik oruçlardan yarar sağlamak isteyenlere önerim özellikle akşam ağır yemek yediyseniz yemekten sonraki uykunuz dahil toplam 12-14 saat bir şey yemeyin yani oruç tutun. Akşam 12’de en son kuruyemişi yediyseniz, ertesi gün 12-14:00 arası ilk gıdanızı tüketin. Bunu kendime zulmüme çevirmeden uygulamak için elma veya sebze suyu tüketerek dengelenmeyi sağlıyor. Bu sayede hazım zamanına ihtiyacı olan bedenime yardımcı oluyorum.

  • Su ve Su ve Su

Tazeleyici su özellikle soğuksa metabolizmanızı %30 daha hızlı çalıştıracaktır ve tabii iştahınızı azaltacaktır. Yemek aralarında bol su tüketerek hem ara atıştırmalarına yardımcı olabilirsiniz aynı zamanda stres hormonlarının azalmasına etki edebilirsiniz.

Susuzluk bedende yorgunluk, hafıza sorunları ve baş ağrıları yaratabiliyor. Eğer enerjiniz düşük hissediyorsanız veya kendinizi atıştırma heyecanına kaptırdıysanız soğuk bir su için.

Yemeklerden yarım saat önce ve sonra su düşmanınız olsun. Yemeklerinizi hazmetmenize ve parçalanmasına yarayan sindirim enzimlerine negatif etkisi var. Yemeğe gittiğiniz zaman garsonun suyla doldurduğu bardaklardan vazgeçin. Toksinleri daha hızlı atmak istiyorsanız da yarım litre suya bir karışık karbonat ekleyin. Bu sayede alkali suya evde ucuza kavuşmuş olursunuz.

Bir zamanlar doktorumun bana vitamin takviyeleri almam gerekir mi sorusuna cevabı yediğin gıda özellikle sebze ve meyve en iyi ilaç demişti. yıllar boyu vitamin takviyeleri ile beslenen biri olarak şaşırmıştım. Sevgili ilaç firmaları alınmasın ama bedenimizin sağlığı için şifa sebze ve meyvelerde. 

  • Baharatlarım olmadan olmaz

Limon suyuna eklenen kırmızı biber aslında her yemeğe eklenebilir. Salatama bile eklemeye başladığım kırmızı biber yiyecekleri daha rahat hazmetmeme yardımcı oluyor. Sindirim ateşim alevlenmiş bir şekilde gıdalarımı tüketirken tuzun sağlıksız yerini dolduruyor. Yemeklerini pişirirken ekleyeceğiniz kimyon hazımı kolaylaştırırken zencefil de kırmızı biberin benzer etkisine sahip.

Hindistan cevizi sütü veya suyu son dönemde duyduğum fazla denemediğim bir ürün. Ona ayrı başlık şu an açamıyorum çünkü fazla denemedim. Belki de kendi başına bir yazının başlığı olacak. Şimdilik deneme aşamasındayız. Denemiş olanlardan tavsiyeler rica ediyorum.

SaveSaveSaveSaveSaveSave

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: