Kocan Kadar Konuş (mak) mı yoksa …

Kocan Kadar Konuş film 1

Artık keyifli bir romantik komedi izlemenin vakti gelmişti. Bu hafta vizyona giren Kocan Kadar Konuş, Şebnem Burcuoğlu’nun aynı adlı romanından uyarlandı.

kocan kadar konuş kitap

Hepimize tanıdık gelen bir durum var filmde. Çevresindeki her kadın hızla evlilik hazırlığına girişip gelinlik giyme hayalleri kurarken; Efsun evlenilecek erkeği aramakla vakit geçirmekle beraber amacına da ulaşamamıştır.

Kocan Kadar Konuş 3

Efsun aslında yaşadığımız ülkenin gelenekleri ve bakış açısından sıkıntı yaşıyor. Kız çocukları 18’ini geçtikten sonra koca bulmaya programlanıyorlar. Bunu sadece aileler yapmıyor, çevre, medya.. her yerden bu baskıyı hissediyorsun. Ve bu baskı bir türlü bitmek bilmiyor. Birde 30 yaşına gelince, çevrenin sana bakışları evde kalmış kız durumuna geçiyor ve sana acıyarak bakıyorlar.

Film; 30 yaşına gelmiş Efsun’un hayatının kalan kısmını birlikte geçirmeyi hedeflediği gerçek aşkı, sevgiyi, dürüstlüğü arayışını anlatırken, akranı olan kadınlar gibi erkekleri yönlendiremeyen Efsun’un imdadına, “kadınlığın kitabını yazmış” İzmirli ailesi yetişir. Kendisini güvenilir Türk kadınlarına emanet eden Efsun erkeklerin tüm zaaflarını öğrenir. Ve tün bunlardan sonra yaşamında beklenmedik bir sürpriz yaşar. Efsun’un karşısına yıllardır unutamadığı lise aşkı Sinan çıkar!

Kocan Kadar Konuş 2

Türlü taktiklerle kandırılan erkeklerle evlenen kadınlar sizce ne kadar mutlu.. 30larına gelmeden programlanarak evlenmiş Türk kadınlarının bir çoğu 40larına gelmeden mutsuzluk yaşamaya başlıyor. Sonuçta mutsuz aileler sıklıkla karşımıza çıkıyor. (mutluymuş gibi yapan fakat bir yerde kaçırdıklarının arayışında olanlar)

Kocan Kadar Konuş 4

Başrollerde Ezgi Mola ve Murat Yıldırım’ı izleyeceğimiz filmin yönetmenliğini ise Kıvanç Baruönü üstleniyor! Bakalım bu filmle kadınlarımız uyanışa geçecek ve ailelerin zorlaması yerine evlenme ve ilişki yaşama konusunda kendi kalplerinin seslerini dinlemeye başlayacaklar mı? Umarım etkisi olur 🙂 belki o zaman kadınlar kalplerinin sesini dinleyerek hayallerine öncelik verirler. Tabii ki evlilik hayali de bunlardan biri olabilir, fakat toplum baskısı veya kendini zorunluymuş gibi hissetmeden.

Filmi izlemek için, linki tıklayın.

Fotoğraflar UIP aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: