67. Cannes Film Festivali büyük ödül Altın Palmiye Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kış Uykusu filminin.

cannes 2014 closing ceremony nuri bilge ceylan

2014 Cannes Film Festival’i özellikle bizim için muhteşem bir sonuçla tamamlandı. Festivaldeki büyük ödül olan Altın Palmiye (PALME D’OR) Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kış Uykusu filmine verildi. Bu Türkiye için 32 yıl sonra ayakta alkışlanacak bir başarı. Cannes Film Festivali, ödülünü usta yönetmen Quentin Tarantino’dan alan Nuri Bilge Ceylan’ın bu fotoğrafıyla hepimizin hafızalarında kalacak.

FRANCE-ENTERTAINMENT-CANNES-FILM-FESTIVAL

Cannes Film Festivali jüri üyesi ünlü yönetmen Jane Campion filmle ilgili: ”Başta filmi izlemeye korkuyordum. Aklımdan film boyunca sıklıkla tuvalete gideceğim düşüncesi dolanıyordu. Oturdum ve filmi izlemeye başladım. Filmin o kadar güzel ritmi vardı ki beni alıp götürdü. Film devam etse, saatlerce kalkmadan oturacağıma eminim. Şaheser. Filmin bize hediyesi dürüst olması. Ceylan gibi cesaretim olsa, kendimle gurur duyardım.”

At the press conference immediately following the awards, Campion admitted that she was a “little afraid” to watch Ceylan’s film. “I was thinking, oh my god, I’m going to need to take a toilet break,” she said. “But I sat down, and the film had such a beautiful rhythm and it took me in. I could have stayed there for another couple hours. It was masterful.”

“The real gift of the film is how honest it is,” she added. “It’s ruthless. If I had the guts to be as honest as [Ceylan], I’d be proud of myself.”

 

Nuri bilge ceylan

Kış Uykusu filminde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Serhat Mustafa Kılıç, Tamer Levent, Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak rol alıyor. Filmin senaristleri ise Ebru Ceylan ve Nuri Bilge Ceylan.

kış uykusu

kış uykusu2

kış uykusu3

Aydın emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu’da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirir. Hayatında ise iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal ve boşanmış olan kız kardeşi Necla. Kışın bastırması ve kar yağışının artması bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder…

019498.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Filmin fragmanı :

Türk sinemasının dünya çapındaki başarıları umarım yakın gelecekte artarak devam eder.

Fotoğraflar Nuri Bilge Ceylan aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: