H&M Conscious Exclusive 2016 Sanat ve Moda’yı Buluşturuyor

H&M Conscious Exclusive 2016 Paris’teki Louvre Sarayı’nda yer alan Musée des Arts Décoratifs müzesinin arşivlerinden esinlenerek tasarlandı. Yeni H&M Conscious Exclusive koleksiyonu, Fashion forward – Three centuries of fashion sergisinin açılışıyla birlikte 7 Nisan’da satışa sunulacak.

article-0-1D6BD1D600000578-736_634x509

Parisli sanat direktörü, model, stil ustası ve sürdürülebilirlik lideri Julia Restoin Roitfeld H&M Conscious Exclusive 2016 kampanyasının yüzü oldu. Eski Vogue Paris baş direktörü Carine Rotfield’in de kızı olan Julian Restoin Rotfield’dan önce Conscious kampanyasının yüzü Olivia Wilde idi. Koleksiyon 7 Nisan’dan itibaren dünya çapında yaklaşık 180 mağazada satışa sunulmakla beraber Türkiye’de sadece; İstinye Park, Zorlu Center, Bağdat Caddesi, Ankara CEPA ve İzmir Point Bornova mağazaları’nda moda severlerle buluşacak.

HM Conscious Exclusive 2016

Farklı kişisel stil anlayışıyla tanınan Julia koleksiyon için: “Böyle benzersiz bir projenin elçisi olmaktan gurur duyuyorum. Sanat ve moda tarihinden esinlenen bir koleksiyon oluşturma fikrinin dahice olduğunu düşünüyorum. Özellikle de, modanın geleceğini oluşturan yenilikçi sürdürülebilir malzemelerden yapılmış olması harika. Koleksiyonda en sevdiğim parçalardan biri, Gustave Moreau’nun bir tablosundan esinlenilen mini asimetrik elbise. Hem doğa dostu ve sürdürülebilir bir kumaşın hem de eski bir tablonun kullanılmış olmasını seviyorum. Kırmızı halıda giyilebilecek şıklıkta sürdürülebilir giysiler bulabilmek mükemmel” diyor Julia.

HM Conscious Exclusive 2016_6

H&M tasarım ekibi, Conscious Exclusive koleksiyonu için müze ile birlikte çalışarak yüzlerce yıllık moda koleksiyonlarının yanı sıra Gustave Moreau gibi sanatçıların da çalışmalarından ilham aldı. Sonuç olarak ortaya, insanı dokunmaya çağıran,  tarihin estetiğine de sahip olan ve modern kırmızı halı parçalarından oluşan şık bir koleksiyon çıktı.

HM Conscious Exclusive 2016_1

Conscious Exclusive 2016_2 Conscious Exclusive 2016_3

H&M Kreatif Direktörü Ann-Sofie Johansson, “Bu koleksiyon ile sürdürülebilirlik fikrini ileri düzeylere taşıdık. Geri dönüştürülmüş camdan yapılmış boncuklar ve yapay elmaslar ya da geri dönüştürülmüş eski kot kumaşlardan üretilmiş bir malzeme olan Denimite gibi yenilikçi malzemelerle çalışarak, sofistike bir cazibeye sahip çağdaş stiller oluşturduk. Yenilikçi sürdürülebilir malzemelerin ve gösterişli işlemelerin kullanıldığı koleksiyonda referanslardan, şekillerden ve dokulardan oluşan katlar, güçlü dekoratif aksesuarlar ve Art Deco stilinden esinlenen takılarla tamamlanıyor ” diyor.

Conscious Exclusive 2016_4

Ağır elbiselerde, gösterişli kaftanlarda ve heykelimsi eteklerde akıcı ve kolay bir siluet görülüyor. Baskılar, sürpriz etkisi oluşturuyor ve elbiseleri göz yanıltıcı tablolara veya heykellere dönüştürüyor. Derin yakalı uzun balo elbisesinde mermer deseni kullanılırken, dökümlü elbise Botticelli’nin Three Graces tablosundan bir parçayla bezeniyor. Kısa elbiseler ve resimli bluzlar gösterişsiz ve sofistike bir etki yaratarak, günümüzle geçmiş arasında heyecan verici ve eklektik bir bağ oluşturuyor.

HM Conscious Exclusive 2016_6

Malzemeler arasında organik ipek, kenevir, geri dönüştürülmüş keten ve Tencel® karışımlarının yanı sıra geri dönüştürülmüş camdan yapılmış boncuklar ve yapay elmaslar, geri dönüştürülmüş eski kot kumaşlardan üretilmiş bir malzeme olan ve moda şirketleri arasında ilk kez H&M tarafından kullanılan Denimite gibi yenilikçi malzemeler yer alıyor.

hm-conscious-exclusive-2015-2-537x403

Fotoğraflar HM aittir.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: