“Hitchcock,” “Anna Karenina,” ve “Snow White and the Huntsman” seçki kostümler

Filozofi eğitimi aldıktan sonra Londra’daki bir kostüm şirketinde işe başlayan kostüm tasarımcısı Jacqueline Durran, bu yılın dikkat çeken filmlerinden biri Anna Karenina’da Keira Knightley’nin kostümlerini tasarladı. Kostümlerde 18. yüzyıl Rusya geleneklerini 50lerin silüeti ile birleştirerek modern bir tarz yaratmış. Durran; ‘Bir filmin modern veya dönem olduğunu kostümlerinden anlayabilirsiniz.’ diyor.

Durran’ın Keira Knightley’i giydirdiği elbiselerden biri ipek taftadan yapılmıştı. Bu elbiseye uygun kolye ise 2 milyon dolar değerindeydi.

Tiyatro ile kostüm tasarımına başlayan Julie Weiss ikonik yönetmen Hitchcock’un karısı Alma ve yıldız oyuncularından Janet Leigh’i hayata geçirmiş. 60ların kostümleri ile tarzlarını yaratan Weiss sıklıkla kırmızı tonlarını duygu ve gerilimi yansıtmak için kullanmış. Filmin duygusal modunu yansıtmak amacı ile Hitchcock’un siyah giyimine karşılık Leigh’e pembe ve karısı Alma’ya kan kırmızısı kostümler giydirmiş.

Colleen Atwood — ‘Snow White and the Hunts Man’ filminde kraliçe Ravenna’nın kötücül ruhunu yansıtmak için Collen Atwood, Charlize Theron’a kolları büzgülü şifon bir elbise giydirmiş.
Kostüm tasarımcıları dönem filmlerinde kendilerini kanıtlama fırsatını bulabiliyorlar. Sadece dönemi yansıtmıyorlar, karakterin duygusunu, özelliklerini de seyirciye yansıtmaları gerekiyor.
loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: