Bilim-Kurgu Filmi Hayat, Yeni Keşfedilen Gezegenlerle Aslında Bilim-Gerçek

22 Şubat’ta bilim insanlarının yaptıkları açıklamaya göre, dünyamıza çok benzer yedi gezegen bulundu. Bunların üç tanesinde yaşanabileceğinden bahsediyorlar ve yakın zamanda atmosfer ve su olup olmadığının da anlaşılabileceğini söylüyorlar.*

*Nasa’nın websistesinde 22 Şubat tarihinde yayınlanan yeni gezegenlerin keşfini duyuran haber: https://www.nasa.gov/press-release/nasa-telescope-reveals-largest-batch-of-earth-size-habitable-zone-planets-around

Tüm bu açıklamaların yapıldığı şu günlerde, artık Mars ya da başka bir gezegendeki hayata dair konular ne kadar bilim-kurgu olabilir? Üstelik 10-15 yıl içinde Mars’a yolculuk yapmaktan bahsedilirken, Mars’ta ya da başka bir gezegende canlı türlerinin keşfi insanları çok da şaşırtmayabilir.

Ryan Reynolds ve Jake Gyllenhaal, 2015’te duyurulan ve o zaman için bilim-kurgu olarak nitelendirilen Hayat filmi vizyona girmeden önce kurgunun gerçek olabileceğini hayal edebiliyorlar mıydı acaba?

Mars’ta Yaşam. Umut verici bir yandan da Ryan Reynolds ve Jake Gyllenhaal için tehlikeli. Safe filminin yönetmeni Daniel Espinosa tarafından yönetilen Hayat filmi Deadpool filminin senaristleri Rhett Reese ve Paul Wernick tarafından yazıldı. Uluslararası Uzay üssünde Kırmızı Gezegen’den bir örnek alan ekip onu incelemeye başlar. Mikroskopik bir örnek bile olsa yaşam buldukları için heyecanlı olan ekip bir süre sonra yaşamlarını tehdit eden terörün içine gireceklerinden haberdar değillerdir.

 

2017 filmleri arasında merakla bekleneneler listesine eklenen Hayat filminin kadrosunda Jake Gyllenhaal ve Ryan Reynolds ile beraber Rebecca Ferguson, Ariyon Bakare ve Hiroyuki Sanada yer alıyor. Fragmanı izlediğinizde göreceğiniz gibi uzayın derinliklerde yaşamınızı tehdit eden bir organizmaya karşı kendinizi fazla güçlü hissedemeyeceksiniz.

 

LIFE/ HAYAT Hakkında…

LIFE/ HAYAT Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli bir grup bilim insanının yaşadığı dehşet verici bir gerilim filmi. Grubun keşif görevi, Mars’ta yaşamın sonunu getirmiş bir canlı türünün hızla evrimleştiğini fark etmeleriyle ilkel bir korkuya dönüşüyor çünkü aynı canlı türü hem istasyondaki bilim insanlarını hem de dünyayı tehdit etmeye başlıyor.

 

LIFE/HAYAT’a yaklaşımımız, günümüz manşetlerine çıkabilecekmiş gibi gelen, korku verici bir gerilim yaratmak şeklindeydi.” diyor, başrolleri Jake Gyllenhaal ve Rebecca Ferguson’la paylaşan Ryan Reynolds.

Kendisine yönetmenliği teklif edilen, LIFE/HAYAT’ın senaryosunu okuduktan sonra, Daniel Espinosa, filme kendi kişisel damgasını vurabilmenin bir yolunu aradığını söylüyor. “Bu senaryo gerçekçi bir bilim-kurgu hissi verdi –hatta belki bilim-gerçeklik” diyen yönetmen, bilim insanlarının Mars’ta suyun kanıtını keşfettiklerini; güneş sisteminin dışında başka yıldızların etrafında dönen binlerce gezegenin var olduğunu; ve hatta kristallerin içinde kış uykusuna yatmış 50.000 yaşında mikropların uyandığını kaydediyor.

Filmin yapımcıları; LIFE/HAYAT’ın, günümüzden yüz yıl sonra geçen bir film olmadığını, bilim-kurgu’dan çok bilim-gerçek türünde olduğunu söylüyorlar. Filmin yapımcılarından Bonnie Curtis “Başka yaşam formları bulmaya çalışmak için Mars’a gidiyoruz. Peki ya onu gerçekten bulursak ne olur? Onunla iletişim ya da bağlantı kurabilirsek ne olur?” diye sorarak ilerlediklerini belirtiyor.

Günümüzde böyle bir haber almak insanları mutlaka heyecanlandıracaktır, ama çok da şaşırtmayabilir. Yakın geçmişin kurgu hikayeleri, bilim sayesinde gerçeğe dönüşürken LIFE/HAYAT’da, TV’yi açtığımızda duyabileceğimiz gibi hissettiğimiz bir haber ile neler olabileceğini anlatıyor.

life

İnsanlık tarihi için en büyük adım insanın yaşamını tehdit ederse neler olur? Amerika’da daha önce 12 Mayıs 2017’de olarak açıklanan filmin vizyon tarihi 24 Mart 2017 olarak değiştirildi. Acaba Nasa’nın bulduğu gezegenlerin etkisi var mı bilemeyiz 🙂

 

Fotoğraflar ve Video Sony Pictures aittir.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: