Gecenin Kanunu 3 Şubat’ta Sinemalarda

JOE : Gangster olmak istemiyorum. Yüzük öpmeyi uzun süre önce bıraktım.

MASO: Ne istediğinin artık önemi yok. Bu hayatın içindesin.

Oscar ödüllü Ben Affleck (“Argo”) dramatik suç gerilim filmi “Live by Night/Gecenin Kanunu”nda yapımcı, yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı. Affleck, ayrıca, ödüllü en çok satan Dennis Lehane romanına dayanarak senaryoyu da kaleme aldı. Bu, “Gone Baby Gone”ın ardından Boston’lı ikilinin ikinci ortak çalışması.

Dünyaya her ne sunarsan her zaman sana geri gelir, ama asla senin umduğun şekilde değil.  Babacan nasihatler almak Joe Coughlin’in doğasına aykırıdır. Birinci Dünya Savaşı gazisi, Boston Emniyet Müdür Yardımcısı’nın oğlu olmasına rağmen yerleşik düzene karşı bir kanun kaçağı olduğunu ilan etmiştir. Joe tamamen kötü biri değildir; aslında, seçtiği yaşam tarzı için yeterince kötü bile değildir. Altlarında çalışmayı reddettiği gangsterlerin aksine, bir adalet anlayışına sahip, açık yürekli bir insandır. Bunların her ikisi de onun aleyhine işlemiş, onu tekrar tekrar korunmasız kılmıştır —hem işte hem aşkta.

Kendisine ve yakınındakilere yapılan yanlışları düzeltme dürtüsüyle hareket eden Joe, yetiştiriliş tarzına ve kendi ahlak anlayışına aykırı ve riskli bir yola sapar. O ve pervasız ekibi soğuk Boston kışını artlarında bırakarak, Tampa’nın sıcağına giderler. Ve intikam Joe’nun ticaretini yaptığı romun içindeki şeker kamışlarından daha tatlı olabilse de, Joe onun da bir bedeli olduğunu öğrenecektir.

Boston’ın üst düzey bir polisinin oğlu Joe Coughlin ülkesi namına cesurca savaşmak için denizaşırı ülkelere gitmiştir. Fakat çok geçmeden savaş ona gerçekleri net bir şekilde göstermiştir. Nihayetinde kendini ülkesinde, bize aktardığına göre, beklemediği bir hayatın içine dönmüştür… kendini Amerikan rüyasının bedelini öderken bulmuştur.

“Joe İrlanda ve İtalyan mafyalarının savaş halinde olduğu, gangsterlerin kontrolündeki bir kasabada bir kanunsuz olmayı seçtiğini alenen kabulleniyor” diyor Joe rolünü üstlenen yazar-yönetmen-yapımcı Ben Affleck ve ekliyor: “Ama onun en ilgi çekici bulduğum yönü, kanunları çiğneyip kendi yasalarını belirlediği halde, sahip olduğu ahlak anlayışı yüzünden, bizim onu gangsterlerden biri olarak göremememiz.”

Fakat Joe’nun sonunu getirebilecek şey de onun bu doğuştan gelen haysiyet anlayışı olabilir.

“Live by Night/Gecenin Kanunu” Affleck için gerçek bir tutku projesi olarak ortaya çıkmış. Ben Affleck; “Bir sinemacı olarak, bu proje 1930’lardan 1970’lere uzanan dönemde klasikleşmiş Warner Bros. gangster filmlerine saygımı göstermek için bir fırsattı. Onları izleyerek büyüdüm. O filmlerin sizi gerçekten farklı bir dünyaya, farklı bir döneme götüren, destansı ve izleyiciyi içine çeken bir havası vardı.”

JOE: Yeterince güçlü olduğumu düşünmüyor musun?

GRACIELA: Yeterince acımasız olduğunu düşünmüyorum.

Filmde Joe’nun yolunun öyle ya da böyle kesiştiği üç kadını Elle Fanning, Sienna Miller ve Zoe Saldana canlandırdı. Onlara kanunun yanında yer alan Brendan Gleeson ve Chris Cooper’la, kanunun karşısında yer alan Remo Girone ve Robert Glenister eşlik etti. Joe’nun en güvenilir dostu ve suç ortağını Chris Messina canlandırdı.

Bir zamanlar iyi bir adam olmak Joe için yeterli olacak mı?

Fotoğraflar WarnerBros aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: