Yeryüzünün en tehlikeli yeri, Everest

Mayıs 1996’da dünyamızın en yüksek dağı Everest’te bir felaket meydana gelir. Everest’e tırmanan dağcılar kar fırtınasına maruz kalır ve bundan kurtulma şansları yok denecek kadar azdır.

Dağ tırmanma sporu çok kolay değil. Ölüm riskini göze alarak tırmanış yapan dağcıları en çok zorlayan ise kar ve fırtına. Vertical Limit filmini izlemiş olanlar hatırlarlar. Dünyanın en yüksek 2. dağına tırmanan dağcılarımız fırtına ve çığdan kaynaklı ölümüne mücadele verirler. Everest filminde farklı olan gerçek olaylardan uyarlanması. Bu filmi bana göre daha heyecanlı yapıyor. Everest dağına tırmanmak kolay değil fakat Nasuh Mahruki 1995 yılında Everest’e tırmanan ve zirveye ulaşan ilk Türk dağcı oldu.

everest film

Filmde Everest’e tırmanmakta olan iki ayrı dağcı ekibinin karşılaştığı yoğun kar yağışı sonucu yaşadıkları felaket anlatılıyor. Kar fırtınası her zamankinden daha şiddetlidir ve herkes için büyük bir hayat mücadelesi başlamış olur. Filmin yönetmeni Baltasar Kormakur’u Zorlu İkili ve Derin Su filmlerinden tanıyorsunuz.

516997 jpg r 640 600 b 1 d6d6d6 f jpg q x xxyxx

Filmin başrollerini ise Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, John Hawkes, Keira Knightley ve Jason Clarke gibi ünlü isimler paylaşıyor.

billboard

18 Eylül’de vizyona giren filmin seansları ve oynadığı salonları görmek için, tıklayın. 

Fotoğraflar UIP aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: