Christopher Nolan’ın Dunkirk Filminden İlk Fragman Yayınlandı


Christopher Nolan’ın Dunkirk filminden ilk fragman Yayınlandı.

‘Umut Bir Silah, Yaşam Mücadelesi ise Zafer! ‘

Interstellar (Yıldızlararası) ve Inception’ın (Başlangıç) filmlerinin yönetmeni Christopher Nolan’ın II.Dünya Savaşı’nda Fransa’nın Dunkirk limanında mahsur kalan müttefik askerlerinin mucizevi kurtarılma operasyonunu anlatan Dunkirk filminden  ilk fragman yayınlandı.

dunkirk

Warner Brothers, Eylül 2015’de yönetmen Christopher Nolan’ın yeni filminin 21 Temmuz 2017’de yayınlanacağını açıklamıştı. Aynı yılın sonlarında filmin 2. Dünya Savaşı sırasında kuzey Fransa’nın tahliyesini konu edindiği ve isminin Dunkirk olacağı onaylandı. Çekimler Mayıs 2016’da yaşanan gerçek olayların en gerçek yerlerinde başladı.. Film IMAX 65 mm ve 65 mm. geniş film boyutunda çekildi. Warner Bros Stüdyolarının başkanı Greg Silverman ”Biz yaptığı filmlerle birçok başarı elde etmiş yönetmen Christopher Nolan ile işbirliğimizin devam edeceği için heyecanlıyız. Dunkrik heyecanlı ve güçlü bir hikaye ve biz Chris, Emma ve diğer oyuncuları büyük sahnede görmek için heyecanlıyız” dedi.

dunkirk

Christopher Nolan’a yine demirbaş oyuncu listesinden isimler eşlik ediyor. Tom HardyCillianMurphyMark RylanceKenneth Branagh gibi isimlerin yer aldığı filmde sürpriz bir şekilde One Direction grubunun yıldızlarından Harry Styles da yer alıyor.

dunkirk

Dunkirk filminin fragmanı heyecan yaşamanızı sağlarken özellikle görüntü yönetmeni Hoyte van Hoytema bize görsel ziyafet çektirecek gibi görünüyor. 21 Temmuz 2017’de vizyona girecek Dunkirk, Mayıs-Haziran 1940 tarihleri arasında gerçekleşen Dynamo Operasyonu’nu anlatacak. II. Dünya Savaşı’nın en mucizevi operasyonlarından biri olarak tarihe geçen Dynamo Operasyonu’nda, Müttefik ülke askerleri Fransa’daki Dunkirk Limanı’ndan kurtarılmıştı. 8 günlük operasyonun sonucunda, toplam 338.226 asker kurtarıldı. 225 bin İngiliz ve Kanadalı, 120 bin Fransız askeri de dahil olmak üzere binlerce insanın tahliyesine odaklanacak filmin müzikleri Oscar ödüllü Hans Zimmer yapıyor.

dunkirk

Türkçe’de Dunkirk, Donkarkız Muharebesi olarak tarihe geçti. Müttefikler’in tahliyeden önce yaptıkları son savaştır. Hitler’in yıldırım savaşı taktiğini uygulaması sonrasında, İngiliz ve Fransızlar geri çekilmek zorunda kaldı. Donkarkız’da yapılan savaşın amacı diğer Müttefik askerlerine zaman kazandırıp geri çekilmelerini sağlamaktı. Donkarkız Tahliyesi sonucunda 225 bin İngiliz ve Kanadalı, 120 bin Fransız askeri olmak üzere 345 bin asker, ölüm çemberinden kurtarılmıştır. Ama buna bedel olarak Tank,Cephane ve Tüfekler Almanlara terk edilmiştir. Yine de bu mücadeleden Almanlar yenik çıkmıştır çünkü şayet tahliye imkanı olmasaydı ve bu askerler ele geçirilseydi bundan sonraki İngiltere savaşında sahilleri koruyacak asker olmazdı ve Almanlar belki Denizaslanı Harekatını gerçekleştirebilirdi. İngilizlerin morali düşük olsa da kurtulma umudu ile çarpıştıkları için, Almanlar da zaferde Luftwaffe’nin payını arttırmak için orduları ile fazla zorlamada bulunmayınca tahliye gerçekleşti. Ayrıca kurtulan bu birlikler 1944 Overlord Harekâtı ile yeniden Almanlarla çatışma içerisine girecektir. (Vikipedi alıntı)

Fotoğraflar Warner Bros aittir.
 

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: