Gişenin en güçlü 10 kadın oyuncusu

Filmin konusu, yönetmeni ve oyuncusu; bir filmin başarı sağlamasında olmazsa olmazlar diyebiliriz. İzleyici bazen konu bazen de oyuncuya göre izleyeceği filme karar veriyor. Yönetmenler; ‘box-office’ diye nitelendirdiğimiz stüdyoların yaptığı ve hedeflerinde 500 milyon dolarlık hasılatları hedefleyen gişe filmlerinde oyuncu ve konu kadar önem taşımayabilir. Türkiye’de ise Recep İvedik ve Cem Yılmaz filmlerini gişe filmleri olarak nitelendirebiliriz. Fakat ne olursa olsun filmin görselliğini, konunun işlenişini ve oyuncunun performansını etkilediği için aslında yönetmenlerde benzer önem taşıyor. Sadece izleyici, filme karar verdiğinde yönetmeni, oyuncu ve konusu kadar sorgulamıyor. Teknik anlamda aslında filmin yapım ekibinde yer alan herkes filmin başarısında önem taşıyor. Fakat onlar görünmez kahramanlar. Filmde öne çıkanlar ise tabii ki oyuncular. Oyuncuların filmlerdeki performansları ile beraber günlük hayatları, stilleri ve tabii ki kırmızı halı kıyafetleri hepimizin merak ettiklerinden. Hollywood’da gişe gücü olan ve en çok kazandıran aktrisler için gişe gelirlerinin yer aldığı dünyanın sayılı internet sitelerinden Box Office Mojo’nun rakamlarına bakıyoruz. Tüm kariyerleri boyunca en çok gişeyi yapan 10 kadın oyuncu:

10. Anne Hathaway

anne-hathaway-celebrity-hd-wallpaper-1920x1200-5479

Şimdiye kadar 21 filmde rol alan Anne Hathaway ortlamada film başına 98,8 milyon dolar gişe yaptı. en çok iş yapan filmi 2012 yılındaki The Dark Knight Rises. Bu filmde Catwoman canlandıran Anne Hathaway filme 448,1 milyon dolar kazandırdı. Toplamda gişede 2,075 milyar dolar kazanan filmleri ile Anne Hathaway listede 10. sırada.

2015 yılı oyuncu için zor bir yıl bile olsa sinemanın en çok kazanan oyuncuları arasında bir numarada yer alıyor. 32 yaşındaki oyuncu 96 milyon dolarlık geliri ile Hollywood’un en çok kazananı olmakla beraber kişisel varlığının değeri 275 milyon dolar.

9. Scarlett Johansson

Scarlett Johansson

Marvel’in Black Widow filmi henüz sinemalarda oynamamasına rağmen gişede en çok kazandıran oyuncular arasında 9. sırada. Scarlett Johansson’un en çok iş yapan filmi 623,4 milyon dolar ile The Avengers oluyor. The Avengers aynı zamanda dünyanın en çok iş yapan filmleri arasında şu an 3. sırada. Diğer yüksek gişe yapan filmleri Iron Man 2 ve Captain America. Bu filmlerde de Black Widow olarak karşımıza çıkmıştır. Şimdiye kadar 33 filmde rol alan oyuncunun filmlere kazandırdığı gelirin ortalaması 63 milyon dolar. Anne Hathaway ile kıyaslayınca bu rakam düşük görünse de toplamda oynadığı filmler 208 milyar dolar kazandı. 2017’de vizyona girecek Ghost in the Shell filminden 17,5 milyon dolar alacak.

8. Sandra Bullock

Actress Sandra Bullock arrives at a gala screening of her film "Gravity" at the London Film Festival at a cinema in Leicester Square, central London, October 10, 2013. REUTERS/Andrew Winning  (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT)

50 yaşındaki oyuncunun en çok iş yapan ve eleştirmenlerce en çok beğenilen filmi Oscar ödülleri kazanan 2013 yapımı Gravity. Sandra Bullock filmle hem Oscar’a hem de Altın Küre en iyi kadın oyuncu ödüllerine aday oldu. Gravity sinemalarda 274.1 milyon dolar hasılat yaparken kendisine ödül kazandırmadı. Fakat Sanda Bullock The Blind Side filmi ile Oscar ödülünü kazandı. Bullock’ın 33 filmi ortalamada 64,2 milyon dolar hasılat yaparken kariyerinde toplamda oynadığı filmler 2,119 milyar dolar kazandı. Sandra Bullock, Gravity filmindeki rolü ile 20 milyon dolar kazandı.

7. Sigourney Weaver

Grace Augustine in the film.

Alien ve avatar filmleri ile tanınan Sigourney Weaver’ın rol aldığı Avatar, 760.5 milyon dolar ile Amerika’nın şimdiye kadar en çok hasılat yapan filmleri arasında 1 numarada. 65 yaşındaki yıldız 44 filmde rol aldı ve ortalamada film başına 49,5 milyon dolar kazandırdı. Toplamda oynadığı filmlerin hasılatları 2,179 milyar doları bulan oyuncu 2016’da vizyona girecek Avatar filmi ile listede kalmaya devam edecek gibi duruyor.

6. Kathy Bates:

Actress Kathy Bates arrives for the premiere of the film "The Day The Earth Stood Still" in New York

Kathy Bates’i şu an filmlerden çok American Horror Story dizisinde oynadığı garip karakterleri ile izliyoruz. Kariyeri boyunca oynadığı filmler 2.248 milyon dolar kazandı. En çok iş yapan filmi ise 1997 yılındaki Titanic oldu. Titanic 658,7 milyon dolarlık hasılatı ile uzun süre en çok kazanan film olarak listede kaldı. Bates’in rol aldığı 43 film ortalama 52,3 milyon dolar kazandı.

5. Cate Blanchett

magazine-cate-blanchett-cover-story-01_143255855831

Tüm zamanların en özgün ve kaliteli oyuncularından biri olarak anılan Cate Blanchett, The Aviator ve Blue Jasmine filmleri ile 2 Oscar ödülünü kazandı. Lord of The Rings serilerinde yer alan Blanchett’in en çok iş yapan filmi The Lord of the Rings: The Return of the King ile 377,8 milyon dolar. Gişede oynadığı filmlerin toplam hasılatı 2,330 milyar doları bulan oyuncunun rol aldığı 34 filmin ortalama geliri ise 68,5 milyon dolar.

4. Helena Bonham Carter

HBC-helena-bonham-carter-32341005-1139-868

Bu listede sürpriz olarak görünen isim ilginç rollerdeki performansı ile tanınıyor. Tim Burton’ın ilhamı ve eşi olan Helena Bonham Carter’ı Harry Potter’dan Alice in Wonderland’e kadar büyük gişe filmlerinde izledik. Hepsinde birbirinden ilginç karakterleri canlandıran aktrisin rol aldığı Harry Potter and the Deathly Hallows 381 milyon dolar ile en çok iş yapan filmi. Toplamda rol aldığı filmler 2,538 milyar dolar kazanırken ortlamada film başına 79,3 milyon dolar düşüyor.

3. Julia Roberts

gorgeous-julia-roberts-hd-wallpaper

Son dönemlerde en çok kazanan kadın aktrisler arasında yer almasa da Roberts 90ların en çok kazandıran oyuncusuydu. En çok iş yapan filmi 183 milyon dolar ile Ocean’s Eleven olurken Ocean’s Twelve, Erin Brokovich, Runaway Bride ve Notting Hill filmleri yıldızın en çok kazanan filmleri oldu. Julia Roberts’ın 39 filmi ortalamada 67,7 milyon dolar kazanırken toplamda 2,641 milyon dolar kazandı.

2. Emma Watson

emma-watson-celebrity-hd-wallpaper-1920x1200-2211

Harry Potter serisinin Hermoine Granger karakteri Watson’ın en çok kazanan filmi Harry Potter and the Deathly Hollows Part 2 oldu. 8 adet Harry Potter filmlerinin gişe geliri ortalama 200 mily0n doları bulurken This is the End ve Noah filmleri 100 milyon doları geçti. 24 yaşındaki oyuncunun rol aldığı filmler gişede toplam 2,681 milyar dolar kazandı ve 14 filmi ortalamada 191,6 milyon dolar kazandı. Emma Watson yıldız çocuk oyuncular arasında beladan uzak duranlardan biri. Brown Üniversitesi’nden mezun olan yıldız kadın haklarının savunucuları arasında.

1. Cameron Diaz

Cameron-DiazListenin en çok kazandıranı ise Cameron Diaz. En çok kazanan filmi Prenses Fiona rolünde olduğu Shrek2, 441,2 milyon dolar kazandı. Aksiyon filmleri ile beraber komedi filmlerinde izlediğimiz yıldız toplamda rol aldığı 33 film gişede 2,945 milyar dolar kazandı. Bir süre oyunculuğa ara vereceğini ve ailesine vakit ayıracağını belirten Diaz’ı yakında Bad Teacher 2 filminde izleyeceğiz.

Fotoğraflar Getty Image aittir.

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: