Aynı Günü Tekrar Tekrar Yaşasan Ne Yapardın? Ben Ölmeden Önce 17 Mart’ta

Lauren Oliver‘ın aynı adlı çok satan gençlik romanından uyarlanan Ben Ölmeden Önce / Before I Fall, aynı günü tekrar tekrar yaşayan genç kızın inanılmaz hikayesini anlatıyor.

‘Belki senin için yarın var. Bazılarımız için sadece bugün var.’

17 yaşındaki Samantha okulda harika bir arkadaş grubuna ve mükemmel sevgiliye sahiptir. Ancak bir gün her şey değişir. Geçirdiği bir kaza sonucu Samantha esrarengiz bir şekilde, tekrar tekrar aynı günü yaşamaya başlar. Her sabah aynı güne uyanan Samantha, gün boyunca herkesin ne yaptığını biliyor fakat ne denerse denesin sonunda günü baştan yaşamaya başlıyor. Hayatınızı kökünden değiştirmek ve gerçek aşkı bulmak için tek bir gün bile farklılık yaratabilir mi?

Hikaye kurgusuyla çok beğenilen ve eleştirmenlerin “Twilight jenerasyonunun Groundhog Day’i”olarak tanımladığı Ben Ölmeden Önce ‘nin başrollerinde Hollywood’un yükselen yıldızları Zoey Deutch (Vampire Academy, Dirty Grandpa) ve Halston Sage (Neighbors, Paper Towns) yer alıyor.

12 Şubat tarihi de onun için sıradan bir gündür. Taa ki o gün hayatını kaybedene kadar… Ancak trajedisi burada sona ermeyecektir. Sam 12 Şubat’ı tekrar tekrar yaşamaya başlar. Aynı günü 1 haftalık süre boyunca tekrar tekrar yaşayan genç kadın,  ölümünün sırrını çözmeli ve kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu her şeyi keşfetmelidir…

1993 yapımı Bill Murray’nin başrollerinde olduğu Bugün Aslında Dündü ( Groundhog Day) filmini eskiler bilir. Bir televizyon kanalında hava durumu sunucusu olan Phil Connors, Punxsutawney kasabasındaki geleneksel Groundhog Day şenliklerine gönderilmiştir. Bu pek de isteyerek yaptığı bir görev değildir. Bu karakterin her sabah kalktığında hep aynı günü, 2 Şubat Dağsıçanı festivalinin yapıldığı günü yaşamasıyla gelişen olaylar anlatılmaktadır. Filmin ana temasında mutsuz bir adamın her gün aynı olayları yaşayarak zaman içinde kendini keşfetmesi ve beraberinde aşkı bulması anlatılıyor. Yaşamda da sürekli aynı durumları tekrar tekrar yaşamamızın sebeplerinden biri de aslında o durumlardan almamız gereken dersi ve beraberindeki farkındalığa ulaşamamış olmamız değil mi? Farkında olmadan yaşanılan her gün aslında bir önceki günün aynısı olmaya devam eder. Dün, bugün ve yarının birbirinden farkı kalmaz.

Fotoğraflar fabula films aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: