Moda Haftaları’ndan 2016 Baharı’nın Top Trendleri

New York’tan başlayan Bahar/Yaz 2016 koleksiyonlarının defilelerinin yer aldığı moda haftaları Londra, Milano ve son olarak Paris’te yapılarak tamamlandı. Ard arda süren ve Chanel’den Dolce Gabbana’ya, Fendi’den Givenchy’e, Balmain’den Etro’ya, Michael Kors’tan Balenciaga’ya, H&M’den Topshop’a kadar bir çok marka ve tasarımcının Bahar 2016 koleksiyonlarını gördük. Elimden geldiğince sizler için Filmstilmoda sitesinde de paylaştım. Koleksiyonların birbirine benzer parçaları Bahar 2016 sezonunun trendlerini de belirlemiş oldu. Bildiğiniz gibi moda trendleri, moda haftaları ile ortaya çıkıyor. Daha sonrasında ünlüler ve bloggerlar kendi stillerinde kullandıkça trendler bizleri etkisi altına almaya başlıyor. Markaların ünlüler ve bloggerlara ayrı önem vermesi normal. Önce onlar giyinsin diye koleksiyon defilesinden önce veya defile ile aynı zamanda bir ünlüde veya tanınmış bir bloggerda koleksiyondan parça ile yaratılmış stilleri görüyorsunuz. Sosyal medya paylaşımları ile milyonlar görmeye başlıyor. Sonrasında da bilinçaltımıza yerleşen trendlerle yeni sezon alışverişine çıkarken trendleri kendi stilimizde yaratacak parçalara yöneliyoruz. Aslında bir bakıma trendler markaların ve tasarımcıların satışlarını destekliyor diyebiliriz. Asıl önemli olan bence stilinde kullanma şeklin ile kendi tarzını yaratman. Ünlüleri veya bloggerları kopyalamak yerine kendini ifade eden tarzı seçerek trendy olmakla beraber şık olmuş da olursun. (Trendy olmak senin için önemli ise 🙂 )

Louis_Vuitton_spring_summer_2016_collection_Paris_Fashion_Week1 Tommy_Hilfiger_spring_summer_2016_collection_New_York_Fashion_Week1

Sonbaharın en popüler trendlerinden biri 70ler. Bahar/Yaz 2016’da 70ler ve yarattığı etki stillerimizde devam ediyor. 80ler ilhamı etkisine devam ederken 90’lar daha baskın olmaya başlıyor. Bahar 2016 koleksiyonlarında karşımıza sıklıkla çıkan yeni sezonun trendleri arasında yer alanlar:

90’lar ilhamı

 

top trends in spring 2016 90's

Moda nostaljiyi sevmeye başladı. Sinemada da geçmiş filmlerin yeniden çevrimlerini veya Mad Max Fury Road gibi yıllar sonra çekilen devam filmlerini daha sık görmeye başladık. 90’lar Bahar /Yaz 2016’nın en büyük hikayelerinden biri, özellikle Paris’te yapılan defilelerde böyleydi. Rave kültürü, minimalizm ve grunge karşımıza çıktı.

Rag Bone Spring Summer 2016 90's trends
Rag and Bone Bahar 2016
betsey johnson 90's trend
Betsey Johnson – Bahar 2016

Fırfırlar

Fırfır detaylı kıyafetler 90lar kadar karşımıza sık çıkanlardan biriydi. Boy ve genişlik anlamında çeşitlilik gösteren fırfırları bir çok tasarımcı farklı kullandı ve büyük etkisi oldu.

Alexander-McQueen-Spring-Summer-2016-Runway32

Bahar 2016'nın top moda trendleri fırfırlar

Louisa Beccaria
Louisa Beccaria

Açık Omuzlar

Bahar 2016’nın en seksi bölgesi omuzlarımız olacak. Hangi modacı koleksiyonunda omuzları açıkta bırakan kesimleri kullanmışsa da çok şanslı. Tüm omuzları açıkta bırakan kesimlerle asimetrik boyun kesimlerinden ortaya çıkan omuzlarla bu baharın top trendlerinden biri.

top 2016 moda trendleri omuzlar kesik

Issa Bahar 2016 asymetric necklines

top 2016 fashion trends off the shoulder

Michael Kors Bahar 2016
Michael Kors Bahar 2016
chloe
Chloe Bahar 2016

Buruşuk Kumaşlar

Ütü yapmayı sevmeyenlerin özellikle bayılacakları bir trend. Bu yaz buruşuk kumaşlarla hazırlanan kıyafetler trend.

Buruşuk kumaşlar

 

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: