American Sniper / Keskin Nişancı vizyonda

American Sniper
American Sniper

Keskin Nişancı (American Sniper) gerçek yaşamdan ve Chris Kyle, Scott McEwen ve Jim DeFelice ile birlikte yazdığı New York Times çoksatan listesinde 13 hafta ilk sırada kalan kitabından uyarlandı.

AMERICAN SNIPER

En İyi Film ve En İyi Oyuncu dahil 6 dalda Oscar adayı olan American Sniper / Keskin Nişancı, Amerika’da Aralık sonu vizyona girdi ve beklentilerin üstünde bir gişe sağlayarak şu an birinci sırada yer alıyor.

AMERICAN SNIPER

“…Şunu bilmelisiniz: kurtardığınız insanları hatırlamazsınız. Esas kurtaramadıklarınızı hatırlarsınız… Onların yüzleri ve bulundukları durum sonsuza dek sizinle kalır.”

Donanma SEAL komandolarından Chris Kyle, Irak’a tek amaç için gönderilir: silah arkadaşlarını korumak. Son derece isabetli atışları sayesinde savaş alanında çok sayıda hayat kurtarır. Cesur görevleriyle ilgili hikayeler yayıldıkça “Efsane” lakabını kazanır. Ancak ünü düşman hatlarının gerisinde de yayılmaktadır ve kafasına ödül konmasıyla birlikte isyancıların öncelikli hedeflerinden biri haline gelir. Ayrıca ev cephesinde de farklı bir savaş içindedir; dünyanın diğer ucundan iyi bir koca ve baba olmak için uğraş verir. Tehlikelere ve evindeki ailesinin ödediği bedele rağmen Chris, Irak’ta dört dönem zorlu görev yapar ve SEAL’lerin “kimseyi arkada bırakma” ruhuna sadık kalır. Ancak eşi Taya’ya (Sienna Miller) ve çocuklarına döndüğünde Chris esas savaşı geride bırakamadığını fark eder.

AMERICAN SNIPER

Filmi Amerika’da olduğum için Türkiye’deki vizyon tarihinden önce izleme şansına sahip oldum. 2 saatlik bir film öyle güzel akıyor ki, filmin sonu hiç gelmesin istiyorsun. Tabii bazı soru işaretleri ile filmden çıkıyorsun. Amerikalıların gözünden Irak savaşını izlemenin de çok etkisi var.

0355152.tiff

Yönetmen/yapımcı Clint Eastwood; “Daha önce de savaş hikayeleri çektim ancak bu benim için heyecan vericiydi çünkü Chris’in savaştaki başarıları ile, hayatının kişisel yönleri arasında geçiyordu, bu da onu daha ilginç kılıyordu. Savaşın bir insanda yol açtığı yaraları ve tüm aile üzerinde neden olduğu baskıları gösteriyor. İnsanlar savaşa gönderildiğinde nelerin tehlikeye atıldığını hatırlamak, yaptıkları fedakarlıkları görmek iyi bir şeydir. Bana göre bu açıdan anlatılacak son derece önemli bir hikayeydi.”

American Sniper
American Sniper

Filmde bir sahne hayal kırıklığı ve şaşkınlık yarattı. Yeni doğan bebeğin gösterildiği bir sahnede, Bradley Cooper’ın oyuncak bebeği kucağına aldığını görüyoruz. Daha sonrasında okuduğum eleştirilerde Los Angeles’ta yeni bebeklerin filmlerde kullanılması ile ilgili bir kısıtlama olduğunu gördüm. Zamanla ilgili olan kısıtlamaya Clint Eastwood uymak istememiş ki çekim planını etkilememesi için oyuncak bebek kullanmayı tercih etmiş. Önemli bir sahne için biraz komik görünüyordu.

N07A8475.dng AMERICAN SNIPER

Film 20 Şubat’ta ülkemizde gösterime giriyor  ve bebek kısmı hariç 🙂 izlemenizi tavsiye edeceğim bir film.

Fotoğraflar Warner Bros aittir.

loading...
Bumerang - Yazarkafe

Yorumlarınız için: